azaz: Svájci Közlekedési Múzeum. A múzeum a festői szépségű Luzern-ben található.
A múzeumban a közlekedés minden ága képviselteti magát, kezdve a vasúttól a repülésen át a hajózásig, sőt még a drótkötél pályáknak is szenteltek egy teljes szintet. Az első szektorban a vasút csodálatos világa kapott helyet. Miközben ismerkedhetünk a helyi alagútfúrási technikákkal egy gyönyörű zöld Krokodil (Be 6/8 II) várja türelmetlenül, hogy őt is körbetapizzuk, megsimogassuk. Egy gyors ismerkedést követően irány az emelet ahol egy kb. 15 nm-es, svájci témájú terepasztalt járhatunk körbe. A modellek időnként elindulnak maguktól is, de ha türelmetlenek vagyunk némi érme felhasználásával mi is beindíthatjuk a rendszert. Az asztal kidolgozottságával kapcsolatban maradjunk annyiban, hogy láttunk már szebbet is (személy szerint a növényzet volt az, amivel nem tudtam megbarátkozni). Ezen a szinten található még néhány interaktív játék, pl. kipróbálhatjuk milyen kemény munka a síncsavarok behajtása kézzel. Ez az interaktivitás egyébként az egész múzeumra jellemző! Sétánkat folytatva visszatérünk Krokodil nézőbe. Legnagyobb sajnálatomra a vezetőállás ajtaja le van zárva, így a belső felfedezés elmarad. Sebaj, a 11852-es Ae 8/14 szinte teljes hosszában átjárható. Amennyiben elég bátrak vagyunk, egy csuszkapad segítségével megnézhetjük a mozdonyt alulról is. Az első szekcióban a berendezések nagy részét kiszerelték és helyüket felváltották az információs monitorok, amelyekből megtudhatjuk miként működőik a mozdony, melyik részegségnek mi a feladata.
A következő csarnokba menet rengeteg vitrin található amelyekben különböző méretarányú mozdony és szerelvénymakettek vannak kiállítva, de találkozhatunk 1:1 arányú, mozdonyból kiszerelt motorokkal is. Beérve a csarnokba mindjárt egy Ae 6/6-os fogad miként, sajnos felmenni rá nem lehet. Körültekintve renget mozdonyt láthatunk, talány kicsit sűrűn is vannak. Jó néhányuk oldala leszerelve, így a teljes gépészet, belső berendezések láthatóak. Úgy tűnik, -a kihelyezett lépcsőkből, fellépőkből - hogy több gép is átjárható lenne mint például az RCe 2/4 203, de ezek a járművek éppen le voltak zárva. Ezt követően a gőzmozdonyok hada vár ránk. A helyet kapott többféle interaktív programból kiderül, miként is működik egy gőzmozdony. Érdekesség, hogy a kiállított C5/6 2965 (Erstfeld) alulról is megtekinthető egy szervizaknából. Kicsit hátrább egy hatalmas hómaró is vár minket. Mielőtt továbbhaladnánk a következő csarnokba, még egy tekintélyes válogatást nézhetünk meg különböző hajtányokból, PVG-ből.
A második rész az autókról szól. Az interaktivitás keretén belül lehetőségünk van kiprobálni, milyen érzés az amikor egy 10km/h-val haladó személygékocsi nekicsattan a falnak (elárulom, megrázó :). A csarnok fő attrakciója egy, ha jól emlékszem 24 tárolóra felosztott, automata bemutató rendszer. Ez 10 percenként leemel egy rekeszt, majd ezt egy felépített színpad elé helyezi. ahol pár perces show keretén belül bemutatják az adott járművet. A különböző évjáratú autók, motorok tömkelegéből sajnos amíg ott voltunk a kedvencem, a '43-as Willys jeep, nem került sorra.
A következő csarnokot a hajózásnak szentelték. Belépve egy gőzhajó teljes kazán és meghajtó tere látható. Ez mellett foglal helyet egy interaktív játék, ami nem más mint egy evezőverseny. Egyszerre négyen tudunk versenyre kelni mégpedig az edzőtermekből ismert evezőpadok segítségével. (Mielőtt ringbe, vagyis csónakba szállnánk érdemes egyforma ellenállásúra beállítani a gépeket, különben egy 8 éves is képes otthagyni minket...) A csarnokban rengetek, különböző méretarányú maketten kerül bemutatásra a svájci hajózás története. Az emeleteken egyre feljebb haladva találunk egy működő zsiliprendszer modellt. A legfelső szintet a drótkötélpályáknak bemutatására kerül sor. Rengeteg modell és makett mellett találhatunk kiállított eredeti kabinokat is.
A csarnokot elhagyva a kerti vasút sínjeivel, kocsijaival találkozunk. Sajnos ezek éppen használaton kívül voltak. Az intézmény a következő csarnokban a repülést, űrhajózást mutatja be. Számtalan eredeti és makett/modell repülőgép és helikopter látható. A kiállítás egyik legnagyobb szenzációja az a szimulátor, ahol vezethetünk repülőgépet, helikoptert, de nem ám csak úgy, monitor előtt ülve, hanem a vidámparkokból, vásárokból ismert pörgő, forgó kabinokban. Népszerűségét mutatja a programnak, hogy simán várnunk kell akár 10-15 percet is, hogy sorra kerüljünk. A legfelső szinten kapott helyet az űrhajózást bemutató szekció. Az eredeti űrruhák mellett megnézhetjük, hogy milyen finomságokat falatoznak az űrhajósok odafent. Ezen a részen is rengeteg makettel találkozhatunk. Kedvencem a felépített MIR űrállomás illetve a Szputnyik 1 űrszonda. Ebben a csarnokban kapott helyet a Planetárium is, amelynek előadásai óránként kezdődnek. Ezen előadások németül folynak, de van lehetőség kérni fejhallgatót, ahol más nyelveken hallgathatjuk meg a műsort.
Innen utunk vissza a belépési csarnokba vezet egy hatalmas belső téren keresztül, ahol körbepillantva még láthatunk néhány vasúti járművet, repülőgépeket. Illetve ottjártamkor családi programok voltak egy helyi mesehős, Globi vezetésében. A főcsarnokban találunk egy büfét illetve itt található az ajándéküzlet is ami haza szemmel mérve igencsak borsos árakkal dolgozik.
A múzeum területén egy másik múzeum is működik ami nem kapcsolódik a közlekedéshez, ez pedig a híres luzerni festő, Hans Erni múzeuma. Rengeteg festmény, grafika és szobor található több szinten keresztül. Ha van időnk akkor mindenképpen érdemes végignézni a kiállított műveket, gyönyörűek! Művészetrajongóknak kötelező.
A beszámolóban nem említettem, de a területen még található egy IMAX mozi is. Erről azonban nem tudok beszámolni, mert ez nem látogattam meg.
Indulás előtt érdeme szétnézni a múzeum honlapján (www.verkehrshaus.ch), rengeteg információt találunk itt. Érdemes még a fényképezőgépünk / videokameránk akkumulátorát maximumra tölteni, úgysem fogja kibírni :). Élményrögzítő eszközünk nem árt ha rendelkezik (nagyon)nagylátószöggel! Ha nem tudunk rászánni egy teljes napot akkor neki se vágjunk, mert a későbbiekben csak bánni fogjuk, hogy ezt-azt kihagytunk! A látogatás időpontját érdemes hétköznapra tenni, ekkor kevesebb a látogató.
Jó szórakozást!